Energetski pasoš
Objekti čija je izgradnja, ili rekonstrukcija, počela nakon 30. septembra 2012. godine moraju posedovati energetski pasoš. Energetski pаsoš zgrаde je elaborat koji sаdrži podаtke o energetskom rаzredu zgrаde, koji ukazuje na finаlnu godišnju potrošnju toplotne energije zа grejаnje. Zgrade se svrstavaju u energetske razrede, od A+ sa najmanjom (≤15 kWh/m²a), do G sa najvećom potrošnjom energije (>250 kWh/m²a).
Ovaj dokument takođe sadrži klimаtske podаtke, podаtke o termotehničkim sistemimа i elementimа termičkog omotаča, pa možete saznati sve o izolaciji, kao i prozorima koji su postavljeni na objektu, detaljan proračun o potrošnji energije, što znači da se i pre useljenja možete pripremiti i uvideti koliki su očekivani troškovi. Bez njega investitor ne može dobiti građevinsku ni upotrebnu dozvolu, a period važenja je 10 godina.
Termoizolacija
Termoizolacija igra možda i najvažniju ulogu u postizanju efikasnijeg korišćenja energije i smanjenja troškova. Izolacioni materijali, pored osnovne funkcije da spreče gubljenje toplote u spoljnu sredinu, imaju zadatak da spreče ulazak vrućine u letnjima danima, da štite od buke i čine barijeru od nepovoljnih vremenskih prilika, vlage i vetra.
Izolacija fasade se može raditi u toku gradnje kada se izolacioni materijalugrađuje direktno u zid i to je najefikasnija opcija. Životni vek dobro urađene izolacije u toku izgradnje traje koliko i životni vek objekta. Postoji više vrsta izolacionih materijala a najčešće se koriste stiropor i kamena vuna.
Kamena vuna ima niz prednosti, pre svega jer je paroporpusna i omogućava da se odvodi višak vlage iz zidova pa samim tim nema straha od pojave buđi. U pitanju je prirodan i dugovečan materijal koji se dobija topljenjem kamena i raspršivanjem njegove magme u mineralna vlakna, pa fasada od ovog materijala traje koliko i životni vek objekta. Pored toga što je bolji termoizolator od stiropora, pruža zvučnu izolaciju od buke i veću zaštitu od požara jer je negoriv materijal.